Odkąd hale stalowe stały się popularne w naszym kraju, niemal każdego dnia możemy obserwować ich budowę. Wielu z nas wydaje się, że to proste konstrukcje, nie wymagające zaangażowania specjalistycznych ekip. Nic bardziej mylnego. Wszystkie hale stalowe muszą być starannie zaprojektowane, tak by odpowiadały określonym wymaganiom konstrukcyjnymi i wytrzymałościowym.
Zanim więc rozpoczniesz budowę, zadbaj o projekt, na podstawie którego zostaną wykonane hale. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu Niemal każda firma architektoniczna ma w swojej ofercie gotowe projekty hal, które odsprzedaje klientom. Decydując się na gotowy projekt, możesz zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, warto wziąć pod uwagę takie rozwiązaniem
Druga opcja to projekt wykonywany na indywidualne zamówienie. Kosztuje wprawdzie nieco więcej, ale jednocześnie daje nam większe możliwości. Sami możemy zdecydować, jak będą wyglądały nasze hale i jaką powierzchnię zajmą. Indywidualne projekty obejmują przede wszystkim hale o nietypowych rozmiarach i przeznaczeniu, których nie można wybudować w oparciu o standardowe projekty.
Projekt, który dostarcza nam architekt uwzględnia szereg parametrów. Bardzo ważne jest na przykład zawarcie w nim obliczeń, określających maksymalną rozpiętość, jaką mogą osiągać hale wykonywane w oparciu o niego. Architekt uwzględnia przy tym właściwości nośne materiałów zalecanych do budowy hali, a także możliwe obciążenia, powstałe na przykład w skutek zalegania warstw śniegu na dachu.